Ekonomika
Příspěvky
Celosvětová nerovnost v majetku a bohatství klesá
Společnost Oxfam International, která bojuje proti chudobě, nedávno přitáhla značnou pozornost svým tvrzením, že začala celosvětová krize ve finanční a majetkové nerovnosti. Ale ve svém prohlášení vynechala docela důležitý bod, a to, že celosvětově je rozložení příjmů mnohem více vyvážené, než tomu bylo před 100 lety.
Čína po sedmi letech zrychlila tempo růstu. Dluhy státu, firem i lidí už ale přesáhly 260 procent HDP
Hospodářství Číny loni poprvé od roku 2010 zrychlilo tempo. Její hrubý domácí produkt proti roku 2016 podle předběžných statistických údajů zveřejněných ve čtvrtek v Pekingu vzrostl o slušných 6,9 procenta. Cíl stanovený vládou přitom byl 6,5 procenta.
Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc
Prognózy na rok 2018: růst ekonomiky zpomalí, Češi se mohou těšit na vyšší mzdy
Růst české ekonomiky by měl příští rok zpomalit na 3,3 procenta z letošních očekávaných 4,4 procenta. Zároveň díky posilování koruny klesne průměrná inflace na 2,3 z letošních 2,5 procenta. Zároveň ještě mírně klesne nezaměstnanost a mzdy si udrží vysoké tempo růstu. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 14 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
Do eurozóny vstupte, až se dá do pořádku, radí Čechům německý ekonom.
Německému hospodářství se stále daří, nabralo solidní tempo a tento trend by se měl podle Clemense Fuesta, prezidenta mnichovského Ústavu pro hospodářský výzkum (IFO), zachovat i příští rok. To za předpokladu, že se nedostaví nějaké velké překvapení, o které nebývá na globální scéně v posledních letech nouze.
Nejsou lidi, naříkají firmy.
Tuzemské společnosti nyní marně hledají přes 160 tisíc zaměstnanců. Lidí ochotných změnit práci je přitom podle průzkumu JobsIndex hodně. Často je však odrazuje špatná firemní komunikace.
Budovy s mrtvým vzduchem.
Pálí vás oči, nos, máte často rýmu, cítíte tlak na prsou, zadýcháváte se do schodů, míváte závratě? Pokud mají tyto příznaky dlouhodobě i vaši kolegové, nepůjde o infekční onemocnění. Budova, ve které pracujete, nejspíš nebude zdravá.
Pražská ulice Na Příkopě je 22. nejdražší ulicí na světě.
Pražská ulice Na Příkopě postoupila v žebříčku 68 nejdražších ulic světa z loňského 23. na letošní 22. místo. Nejdražší je horní část Páté avenue v New Yorku, kterou těsně následuje hongkongská Causeway Bay.
Česko se stává tygrem střední Evropy. Ekonomika mohutně roste
Brněnská univerzita otevřela ekonomickou laboratoř, zkoumat bude i daňové úniky.
Na první pohled připomíná nová ekonomická laboratoř na Masarykově univerzitě obyčejnou jazykovou učebnu se čtyřiadvaceti oddělenými boxy. Zdání ale klame, nově slavnostně otevřená laboratoř je špičkové pracoviště na světové úrovni, kde se bude zkoumat vztah lidského myšlení a ekonomie.