Politika
Země Koruny české ustanovil Karel IV. dne 7.4.1348.
Držitelem moci je lid.
Spravedlivé zákony a účinné prosazování jejich dodržování.
Prostřednictvím názorové platformy máme možnost vzájemně se informovat o všem co je nového a zajímavého nejen v politickém životě.
Publikováním svých hodnotných myšlenek přispějete ke kultivaci naší politiky, politiků a politického života.
Zapojte se i Vy aktivně do vytváření názorové platformy.
Příspěvky
To je puč. To nemohou. Odstranění Zemana skrze nemocnici: Odborný pohled
Skandální chování Ústřední vojenské nemocnice vůči prezidentu republiky, které nese znaky pomáhání k puči. Takto ostře na základě znalosti práva a Ústavy ČR hovoří ústavní právník Zdeněk Koudelka o aktuálním dění. Připomíná i prezidenta Havla a to, co bylo dovoleno jemu, Zemanovi teď povoleno není. Navíc ÚVN ani po třech dnech nedokázala odpovědět na základní otázku ParlamentníchListů.cz.
Zelený-Atapana: Green Deal je velký podvod na lidi. Jsme klamáni politiky, svět je řízen jinými
Čestný a schopný člověk, který má přirozené charisma, je na výši fyzicky i duševně, nemůže být ani u nás, ale ani ve světě nikdy zvolen. „Protože musí skákat, jak někdo v pozadí píská. Jsou to figurky nastrčené mocnými korporacemi. A my jsme otroci těchto korporací, ti zvolení nám to naše otroctví jenom zprostředkovávají. Jsme v pasti, nemáme řešení,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz etnolog, spisovatel a publicista Mnislav Zelený, který byl při svém pobytu mezi indiány adoptován do kmene Jawalapiti a získal indiánské jméno Atapana. Právě s jejich kulturou srovnává volby v naší civilizaci.
Psychopat ve vládě funguje jako vlk. Rozdělí stádo a pak ho zničí, říká Jan Hnízdil
Známý český lékař a publicista na své přednášce představil své zkušenosti s psychopaty a odhalil tajemství jejich taktik.
Den, kdy se Prahy zmocnila smrt. Před 76 lety zpustošil město nálet
Do konce největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva zbývalo pouhých čtyřiačtyřicet dní. Přesto Pražany 25. března 1945 ještě čekaly tragické okamžiky. Třináct minut před polednem se na nebi zjevily první ze čtyř stovek amerických bombardérů, které na hlavní město nacisty rozervaného Československa ten den zaútočily. Pumy dopadaly zejména na průmyslovou oblast v severovýchodní části.
Před 75 lety pronesl britský expremiér Winston Churchill projev považovaný za začátek studené války
O přesném počátku epochy označované jako studená válka se vedou spory. Její předzvěstí byl podle historiků památný projev bývalého britského premiéra Winstona Churchilla v americkém Fultonu, ve kterém před 75 lety, 5. března 1946, hovořil o tom, že „od Štětína na Baltu až po Terst na Jadranu byla napříč celým kontinentem spuštěna železná opona“.
A dost! Význační advokáti se bouří proti nouzovému stavu. Postihované občany budou hájit proti státu
Advokátka Daniela Kovářová a advokát Zdeněk Tomíček se vyjádřili ve svém tiskovém prohlášení k protiústavně vyhlášenému nouzovému stavu vládou. Jejich dopis pak podepsali i další signatáři z řad advokátské a právnické obce.
Rozhádaní Bidenovi demokraté. Přou se, proč nenaplnili očekávání v Kongresu
Demokraté doufali, že kontroverzní postava Donalda Trumpa vyvolá modrou vlnu a oni výrazně posílí v obou komorách Kongresu. Dosavadní výsledky jsou ale spíše zklamáním. Centristické křídlo viní z neúspěchu posun strany doleva. Levicová, progresivistická část strany kritiku odmítá a obviňuje demokratické vedení z přílišného zaměření na bílé voliče a antitrumpovská hesla.
Zpupné lži o „novičoku“: Hybridní aktéři útočí na zdravý rozum
Aktéři současné „hybridní války“ překračují meze svých schopností a zpupně se snaží – dost slabomyslnou manipulací s pojmem „novičok“ – veřejnosti pověsit na nos obrovského hejla. A nejen to. Pyšně opouštějí civilizovaný svět, který od pradávna charakterizuje ustanovení soudů, kdy spor dvou stran řeší někdo třetí. Píše Jan Schneider.
Jak Karel Gott dokázal předpovědět dnešní svět už před 11. zářím 2001
Koronavirus rozpoutal vlnu konspiračních teorií, a kdyby Zlatý slavík žil, nejspíš by se debaty o nich účastnil. Zajímavé předpovědi každopádně již před dvaceti lety učinil ohledně zneužití digitálních technologií.
Je třeba se německé dominance Evropy obávat, nebo se na ni těšit?
Na článek Václava Makrlíka Směřuje současná Evropská unie k říši národa německého? zareagovali Jakub Kučera a Lukáš Rejzek. Dle nich obsahuje zajímavá fakta a myšlenky, ale i sporná tvrzení.
Potrestání Británie Evropskou unií za brexit poškodí německý export
Předpovědi, že britská ekonomika po brexitu poklesne, je třeba brát s rezervou. Zda se však současnému britskému premiéru Borisi Johnsonovi podaří transformovat Británie, ukáže čas. Někteří evropští politici to považují za reálné. Chce-li EU přežít, potřebuje reformy, v což nevěří ani její vrcholní představitelé. Píše Petr Pietraš.
Střední Evropa nebude mít zastání. Nový předseda Evropské rady nastupuje
Polák Donald Tusk předává žezlo Belgičanovi Charlesu Michelovi. Ten se od prvního prosince oficiálně stává předsedou Evropské rady. Předpokládá se, že bude agendu Evropské unie vést směrem k sebevědomé politice, která je schopná konkurovat Číně. Zásadně se ale nejspíš změní vztah ke střední Evropě.
Je třeba svést bitvu o transparentnost volebních procesů
Demokratické vládnutí není jen soubor pravidel, ale i hodnot, který by měl obecný konsenzus vyznávat, a v němž přednosti pravdy a lásky k bližním tvoří nikoliv poslední položku. Bez mravní integrity vládnoucích však mohou občanské ctnosti platit jen omezeně. Není jedno, kdo konkrétní úřad v demokracii zastává. Píše Radim Seltenreich.
Zkvalitní informační technologie demokracii?
Americké „midterm“ volby do Kongresu loni v listopadu se do politické historie ničím zvláštním nezapsaly – výsledky kopírovaly hlasovací stereotypy. Do technologických dějin ale zářez udělaly. Část Američanů totiž volila po mobilu a na technologii, již proslavil bitcoin a dalších 1400 „kryptoměn“ – na blockchainu. Píše Pavel Kysilka.
Marián Čalfa, Havlův komunista. Jak člen KSČ zařídil předání moci
Jméno nenápadného úředníka Mariány Čalfy mohla veřejnost poprvé zaznamenat 21. dubna 1988, když prezident Gustáv Husák jmenoval federální vládu Lubomíra Štrougala. Seznam ministrů přineslo druhý den Rudé právo a Čalfovo jméno bylo na posledním místě. Nový ministr bez portfeje ale byl teprve na začátku své kariéry.
Aby se vám to nevrátilo, kritizuje Trump EU. Vadí mu, že je kvůli brexitu tvrdá
Nový odklad brexitu si v noci na čtvrtek vysloužil kritiku ze zámoří, když šéf Bílého domu Donald Trump vyčetl Evropské unii, že je vůči Spojenému království příliš tvrdá. Sedmadvacet zemí EU a Británie se v Bruselu dohodly na odkladu brexitu do 31. října s tím, že pokud britský parlament schválí dohodu o vystoupení, odejde země z unie dřív. Podle Trumpa se Brusel vůči Londýnu chová špatně.
Co znamená být konzervativcem ve střední Evropě
Konzervativci mohou být šťastní, neboť nejsou ideologové, a musejí být zejména proti ideologiím, jako je nacismus, komunismus, multikulturalismus, genderismus či transgenderismus. Díky tomu odsunou politickou korektnost a pokrokářství na smetiště dějin jako bizarní kapitoly lidské historie. Alespoň ve střední Evropě. Píše Roman Joch.
Česko po brexitu. Hlasovací mašinu Francie a Německa neporazíme, míní český diplomat
Zatímco pozice Francie a Německa odchodem Velké Británie z Evropské unie posílí, Česko ztratí frekventovaného spojence a bude muset nabízet svůj hlas i v zemích, kde to dříve nebylo nutné. Podle člena českého diplomatického sboru, který si přál zůstat v anonymitě, nás tak čekají jednání třeba se Skandinávci, Pobaltím ale také Portugalskem.
Srovnání Merkelové s Adolfem Hitlerem. Jede Českem jako blesk. Mrazivé
Slov německé kancléřky Angely Merkelové o tom, jak by se národní státy měly vzdát suverenity, si všiml politik ODS Václav Klaus mladší. K jeho statusu na Facebooku, kterým se k tomu vyjádřil a nepřímo srovnal kancléřku k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, pak přidalo komentář téměř 300 uživatelů, sdílelo jej téměř 1 300 příznivců a lajkovalo jej 2 600 lidí.
Liberálové představili scénáře, které Čechy povedou do záhuby
Skupina liberálních odborníků předestřela pět scénářů, co by se stalo, když by se Česko odklonilo od Západu. Tři z nich končí špatně, viděno optikou zachování unijního projektu.
Demytizace Němců jako perfektně organizovaného národa
Německo je považované za stabilní demokracii, jež se poučila z minulých chyb. Z ekonomického hlediska pak za moudře řízený sociální stát, jenž se vyhýbá výstřelkům typickým pro „anglosaský“ model. To vše je novodobá legenda, jež má s realitou společného jen málo.
Peníze ohrožují demokracii. Může zdegenerovat v oligarchii
Philip Pettit je teoretikem nového republikanismu. Své pojetí ukazuje v rozhovoru, v němž se věnuje Donaldu Trumpovi, brexitu nebo populismu.
Hon na tygra: jak britský technik ulovil Hitlerův smrtící tank
Mezi spojeneckými vojáky vzbuzoval paniku. Oprávněně. Nacistický tank Tiger, šedesátitunové monstrum, se zdál nezničitelný a naprosto smrtící. K odhalení jeho slabých míst bylo zapotřebí získat netknutý stroj. A přesně to byl úkol pro majora Douglase Lidderdaleho.
Středoevropská mocnost by možná zabránila nacismu a bolševismu
V první polovině roku 1918 se státy Dohody odklonily od programu středoevropské federace prezidenta USA Woodrova Wilsona. A přiklonily se k francouzskému „cordon sanitaire“ neuhájitelných států, z nějž vznikla i Československá republika. Ty se ale následně staly obětí nacistického Německa a bolševického Ruska.
Temné pozadí zámečku Tři Trubky: Hitler sem uklidil svého nejvyššího maršála
V samém srdci brdských lesů stojí utajený klenot. Je jím romantický lovecký zámeček Tři Trubky. Za první republiky v jeho komnatách pobýval T. G. Masaryk a Edvard Beneš. Za války pak posloužil jako honosné vězení pro vrchního velitele německého wehrmachtu Waltera von Brauchitsche.
Miliony pro žoldáky. Emiráty si na vraždy nepřátel v Jemenu najímaly americké speciály
Do několika desítek vražd v Jemenu byli zapojeni bývalí příslušníci amerických speciálních sil. Jako žoldáci systematicky pracovali na odstranění nepřátel a politických odpůrců. Dostávali měsíční žold 34 milionů korun a bonus za každou vraždu.
Návštěva ministra obrany USA: Ve hře i nákupy americké techniky
Na supepřehlídce 28. října u příležitosti 100. výročí vzniku Československa, jež se pojí i s kulatým výročím diplomatických vztahů s USA, potvrdil účast jejich ministr obrany a čtyřhvězdičkový generál ve výslužbě James Mattis. Roli v jeho pozvání sehrály i zvažované nákupy vojenské techniky pro českou armádu za desítky miliard korun.
Z liberální demokracie se stala ideologie. Už jí nejde o svobodu
Vytěsňováním a ostrakizací názorů společenských skupin liberální demokraté – centrističtí fanatici – ničí liberální demokracii. Namísto střetu názorů prosazují jediný správný názor, čímž nás postupně připravuji o pluralismus i demokracii.
Politické elity jsou odtržené i od technologického vývoje
V poslední době se často hovoří o moderních technologiích. Například o Facebooku, blockchainu či o samořiditelných autech. Otázkou je, které téma, jemuž se dnes věnují texty o technologickém vývoji, bude za rok či dva zase šokovat.
Pokouší se v USA hluboký stát o převrat?
Americký prezident Donald Trump a někteří jeho stoupenci tvrdí, že v USA existuje takzvaný deep state („hluboký stát“) státních představitelů, kteří připravují Trumpův pád. Odhadovat, jak skončí tento souboj, je zatím brzy, ale možná na zemi zůstane ležet i mrtvola konzervativního kontraestablishmentu.